HC-SR501 PIR Hareket Sensör Modulu
HC-SR501 PIR Hareket Sensör Modulu
HC-SR501 PIR Ayarlanabilir Hareket Sensör Modülü

HC-SR501 PIR Ayarlanabilir Hareket Sensör Modülü (KL151)

0,00
Marka : Kompent
Fiyat : ₺28,06  + KDV
KDV Dahil : ₺33,67

Ayarlanabilir Hareket Sensörü

HC-SR501 PIR Ayarlanabilir Hareket Sensör Modülü


HC-SR501 Ayarlanabilir Hareket Sensörü, herhangi bir cismin algılama alanında hareketini algıladığı zaman çıkış vermektedir. Hareket algılama projelerinde kullanılan HC-SR501 Ayarlanabilir hareket sensörü çok popüler bir sensördür. 3.3V sinyal çıkışına sahip olan HC-SR501 Ayarlanabilir Hareket Sensörü, Arduino, ARM, Raspberry Pi gibi mikrodenetleyici kartlarınıza kolaylıkla bağlantısını yapabilirsiniz

Modül üzerinde bulunan potansiyometreler ile zaman ayarı ve hassasiyet ayarı yapılabilmektedir.

HC-SR501 Modülünü kullanmak oldukça kolaydır. 5V altında çalıaşabilen modülün sensor çıkışını mikrodenetleyici üzerinde dijital çıkışa bağlamak yeterlidir. eğer mikrodenetleyici kullanılmayacaksa dijital girişe sahip olan röle modülüne de direkt olarak bağlanabilmektedir. 

HC-SR501 PIR Ayarlanabilir Hareket Modülü, genelde harekete duyarlı projelerde kullanılmaktadır. Apartmanlardaki ya da kapalı ortamlardaki harekete dayalı ışıkların yanması uygulama örmeklerinden biridir.

 

HC-SR501 Trigger Mod
 

HC-SR501 PIR Modüü üzerinde iki adet trigger modu bulunmaktadır. Bu modlar H (Çoklu Trigger Modu) ve L (Tek trigger modu). Modül arkasında bulunan jumper L ya da H konumuna getirilerek ayarlanmaktadır.
 

H (Çoklu Trigger Modu)


Hareket algılandığı zaman çıkış HIGH konumundadır ve Time Delay (zaman gecikmesi) boyunca sürmektedir. Time Delay boyunca yeni hareket algılaması yapmamaktadır. Zaman bittikten 2 saniye sonra tekrardan algılama yapabilmektedir. Zaman sonrası 2 saniye kilitlenme zamanıdır. High konumdan LOW konuma geçtikten sonra LOW konumunda kaldığı zamandır.  Örnek olarak hareket agılandığı zaman 10 saniye HIGH konumunda kalmaktadır. 10 saniye bittikten sonra tekrardan algılama yapmaktadır.
 

L (Tek Trigger Modu)


Hareket algılandığı zaman çıkış HIGH konumundadır ve Time Delay (zaman gecikmesi) boyunca sürmektedir. Çoklu Trigger modunun aksine, hareket algılama tekrardan algılandığında zaman yeniden başlamaktadır. Hareket olduğu boyunca HIGH konumunda kalmaktadır.
 

HC-SR501 PIR Modülü Hassasiyet Ayarı


HC-SR501 PIR Modülü arkasında iki adet potansiyometre bulunmaktadır. Birinci potansiyometre algılama mesafe hassiyetini ayarlamaktadır. Algılama hassiyeti 3 metre ile 7 metre arasında algılanabilmektedir.
 

Time Delay (Zaman Gecikmesi)  ayarı arkadaki potansiyometrelerin ikincisinden yapılmaktadır. Zaman gecikmesi hareket algılandığı zaman HIGH konumunun ne kadar süre kalacağını belirtmektedir. 1 saniye ile 3 dakika arasında ayarlanmaktadır.
 

HC-SR501 PIR Modülü Güç Gecikmesi


HC-SR501 PIR Algılanabilir Hareket Sensörü ilk kez çalıştırıldıktan sonra algılama yapmak için yaklaşık 1 dakikalık bir zaman geçmektedir. Bu zaman modülün ortamı agılama süresidir. 
 

HC-SR501 PIR Ayarlanabilir Hareket Sensörü Pin Yapısı
 

HC-SR501 PIR Algılanabilir Hareket Sensörü header ile lehimlenmiş 3 adet pin bulunmaktadır.
 

  • Vcc : 4.5v ile  20V arası
  • Output : Mikrodenetleyici dijital pinine bağlanmalıdır.
  • GND : Toprak. Mikrodenetleyici kart ile ortak hat olmalıdır.HC-SR501 PIR Ayarlanabilir Hareket Sensörü 
Özellikler

 

  • 4.5V ile 20V arası çalışma gerilimi (5V önerilmektedir)
  • 65 mikroamper akım harcaması
  • 3.3V sinyal çıkışı
  • 5 saniye ile 200 saniye arası ayarlanabilir zaman
  • 7 metre ve 120 derecelik açı görüş alanı
  • 23 mm sensör çapı
  • -15 ile 70C arasında çalışma

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR