Entegre Soketi
 

DIP entegre soketi olarak da bilinen entegre soketleri elektronik alanında elektriksel konnektör olarak kullanılmaktadırlar. DIP entegreler lehimleme gereksinimi olmadan sokete bağlanabilmektedirler ve soket ve entegre arasında sağlam bir kontak bağlantısı oluştururlar.
 

DIP entegre soketleri, entegreleri devrelere kalıcı olarak bağlanmadan, lehimleri sökmeden takılıp çıkartılmasını sağlamaktadırlar.
 

Özellikle maker ve elektronik hobi uygulamalarında yapılan devrelerde birçok deneme yanılma işlemi yapılmaktadır. Deneme yanılma işlemleri sırasında her seferinde entegreyi lehimlemek ve tekrardan lehimleri sökmek hem zaman hem de maliyet gerektiren bir işlemdir. DIP entegre soketleri sayesinde, entegreler devreye kolayca ve lehimleme yapmadan monte edilebilmektedirler. Ayrıca kalıcı olarak devre tasarımı yapılmadan, entegrelerin lehimleme sırasında zarar görmesini engellemektedirler.
 

Ayrıca kalıcı olarak yapılan devrelerde, kartlarda entegre soketi kullanılmaktadır. Örnek olarak Arduino geliştirme kartları üzerinde kullanılan ATmega işlemciler bir entegre soketine bağlanmıştır. Çünkü mikroişlemci ve PIC gibi entegreler yüksek sıcaklığa karşı hassasiyet göstermektedir. Bu tip hassas entegreler lehimleme sırasında zarar görebilmektedirler.
 

Bu yüzden yüksek maliyetli ve hassas entegrelerin devreler üzerine bağlantısında entegre soketleri kullanılmaktadır. Bu sayede lehimleme sırasında olası hatalara karşı sadece entegre soketi zarar görmektedir. (Not : Lehimleme sırasında entegre soketine herhangi bir entegre takılmamalıdır)
 

Dip entegre soketleri uygun fiyatlı entegre soketleridir. Ön prototip uygulamalarında kullanılabilmektedirler. Eğer oksitlenmeye karşı dayanıklı entegre soketleri kullanmak istiyorsanız precision entegre soketlerini buradan inceleyebilirsiniz.
 

Precision entegre soketleri pinleri bakır berilyum kaplamalıdır, bu sayede oksitlenmeye karşı dirençlidirler. Normal entegre soketlerine göre fiyatları daha pahalı olmalarına rağmen, uzun süreli kullanımlarından dolayı son ürün PCB’ler üzerinde tercih edilmektedirler
 

Eğer son devre yapımında önce prototip uygulama yapılacaksa o zaman ekonomik model olan normal entegre soketleri kullanılabilmektedir. Normal entegre soketlerini buradan inceleyebilirsiniz.